استعدادیابی غواصی
 1. خانه
 2. استعدادیابی ورزشی
 3. استعدادیابی غواصی
استعدادیابی ورزشی

استعدادیابی غواصی

فهرست مطالب مهم استعدادیابی غواصیتست تناسب اندام غواصی هلند10 مورد آزمایشی تست تناسب اندام غواصیمنابع استعدادیابی غواصی در زیر تست های آمادگی جسمانی مرتبط با ورزش غواصی پیشنهاد شده است. تناسب اندام یک جزء حیاتی موفقیت در غواصی است و ارزیابی و نظارت بر تناسب اندام به عنوان بخشی از…
استعدادیابی استیدو
فدراسیون دو و میدانی ایران
فدراسیون اسکواش
فدراسیون بولینگ و بیلیارد

استعدادیابی غواصی

در زیر تست های آمادگی جسمانی مرتبط با ورزش غواصی پیشنهاد شده است. تناسب اندام یک جزء حیاتی موفقیت در غواصی است و ارزیابی و نظارت بر تناسب اندام به عنوان بخشی از هر برنامه تمرینی مهم است. اجزای زیادی از تناسب اندام وجود دارد که یک غواص خوب را تشکیل می دهد. آزمایش باید توانایی های غواص را در اجزای اصلی تناسب اندام مربوط به غواصی، مانند قدرت، قدرت، تعادل، هماهنگی و انعطاف پذیری ارزیابی کند.

تست تناسب اندام غواصی هلند

تست تناسب اندام غواصی هلندی (DDFT) که برای غواصان جوان طراحی شده است، در سال 2000 در هلند معرفی شد. این آزمایش اصلاحی از تست تناسب اندام غواصی مکزیکی است. 10 مورد تست وجود دارد که طیف گسترده ای از اجزای تناسب اندام مربوط به غواصی را پوشش می دهد.

اجزای آزمایشی که قابل توجه نیستند، تست های هماهنگی و تعادل هستند. همچنین پیشنهاد می‌کنم علاوه بر وزن بدن، چربی بدن را با استفاده از معیارهای چین‌خوردگی نیز آزمایش کنید، زیرا این نشان‌دهنده بهتر سطح چربی اضافی است.

تست تناسب اندام غواصی

10 مورد آزمایشی تست تناسب اندام غواصی

این آزمایشات باید به ترتیب ذکر شده انجام شود.

 • تست ارتفاع بدن – قد ایستاده با پاهای برهنه اندازه گیری می شود. قد برای مکانیک غواصی مهم در نظر گرفته می شود.
 • تست وزن بدن – وزن بدن بر حسب کیلوگرم اندازه گیری می شود. وزن کم بدن نسبت به قد برای غواصی مفید است.
 • تست نقطه انگشت پا – غواص روی یک تشک می نشیند و پاها را مستقیماً به سمت جلو قرار می دهد و مچ پاها را خم می کند (انگشتان به سمت بالا). فاصله پایین انگشتان شست پا تا زمین را اندازه گیری می کند. این یک ویژگی مهم برای غواصان است زیرا می توانند به خوبی انگشتان پا را نشانه بگیرند و امتیاز بیشتری از داوران کسب کنند.
 • تست فشار آپ – حداکثر تعداد فشارهای اصلاح شده از زانو در 20 ثانیه. قدرت بالاتنه را اندازه گیری می کند.
 • تست پایک آپ (نیمه) – غواص روی زمین رو به بالا دراز می کشد، با بازوها از کنار سر و دست ها کمی بالاتر از زمین. پاها با زاویه 90 درجه به سمت بالا نگه داشته می شوند. سپس غواص دستش را بالا می برد تا انگشتان پا را لمس کند و سپس به زمین باز می گردد و تا جایی که می تواند در 20 ثانیه تکرار می کند. این تست اندازه گیری قدرت عضله فلکسور لگن است.
 • تست اکستنشن های پشتی – غواص روی میز رو به پایین دراز می کشد و قسمت بالایی بدن از لبه به سمت زمین آویزان است. دست ها پشت گردن بسته شده اند. غواص دوم از پاها حمایت می کند، در حالی که غواص به حالت افقی کشیده می شود. غواص تا جایی که ممکن است در 20 ثانیه تکرار می کند. این تست قدرت عضلات کمر را اندازه گیری می کند.
 • تست ایستادن و رسیدن – معیاری از انعطاف پذیری، غواص روی یک سطح برجسته (پله یا میز) می ایستد و به جلو خم می شود، با پاهای صاف. اندازه گیری کنید که انگشت چقدر می تواند از انگشتان پا فاصله بگیرد.
 • تست انعطاف پذیری شانه – این تست ارزیابی موقعیت ورود آب است. غواص روی تشک صاف و رو به پایین دراز کشیده است. غواص بازوهای خود را بالای سر گرفته و با هر دو دست خود یک قلم را گرفته است. سپس غواص بازوهای خود را تا جایی که می تواند بالا می برد در حالی که پیشانی همچنان با تشک تماس می گیرد. از زمین تا قلم را اندازه بگیرید.
 • تست پرش بلند ایستاده – هنگام فرود، فاصله جلوی انگشتان پا تا پشت نزدیکترین پاشنه پا را اندازه بگیرید. بهترین امتیاز از سه تلاش. این معیاری از قدرت انفجاری پا است.
 • تست دوی 4×10 متر – معیاری برای سنجش سرعت و چابکی. غواص 10 متر می دود تا یک مخروط را لمس کند و سپس به خط شروع باز می گردد و این کار را دو بار بدون وقفه تکرار می کند (مجموع 40 متر). دو تلاش مجاز است.
حتما بخوانید!
استعدادیابی هنرهای رزمی

منابع

Zimmermann W.O. تست تناسب اندام غواصی هلندی؛ تعریف محدوده نرمال یک باتری آزمایشی Sport & Geneeskunde 2009; 2: 36-46.

مقاله مرتبط: تست آنتروپومتری غواصی

منبع

, , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید