تست میدانی چند مرحله ای (MFT)
  1. خانه
  2. استعدادیابی معلولین
  3. تست میدانی چند مرحله ای (MFT) برای کاربران ویلچر
استعدادیابی معلولین

تست میدانی چند مرحله ای (MFT) برای کاربران ویلچر

فهرست مطالب مهم تست میدانی چند مرحله ای (MFT) برای کاربران ویلچرهدف تست میدانی چند مرحله ای:تجهیزات مورد نیاز تست MFT:روش تست میدانی چندمرحله ای:مزایای تست MFT:معایب تست میدانی چند مرحله ای:مرجع تست MFT:سایر مراجع تست تناسب اندام ویلچر: تست میدانی چند مرحله ای (MFT) برای کاربران ویلچر این تست نسخه…
استعدادیابی استیدو
فدراسیون دو و میدانی ایران
فدراسیون اسکواش
فدراسیون بولینگ و بیلیارد

تست میدانی چند مرحله ای (MFT) برای کاربران ویلچر

این تست نسخه ویلچر تست بیپ است که توسط Vanderthommen و همکاران طراحی شده است. (2002). شرکت کنندگان ویلچر را به دور یک مسیر هشت ضلعی که با استفاده از مخروط مشخص شده است فشار می دهند. سرعت های استفاده شده با تست بیپ استاندارد متفاوت است.

هدف تست میدانی چند مرحله ای:

ارزیابی آمادگی جسمانی و پیش‌بینی اوج مصرف اکسیژن کاربران ویلچر.

تجهیزات مورد نیاز تست MFT:

مخروط، سطح سخت مسطح، ضبط صدا (با استفاده از نرم‌افزار beeptest تیم خود را ایجاد کنید)

پیش آزمون:

مراحل آزمون را برای آزمودنی توضیح دهید. انجام غربالگری خطرات سلامتی و کسب رضایت آگاهانه. فرم ها را تهیه کنید و اطلاعات اولیه مانند سن، جنسیت، شرایط آزمون را ثبت کنید. گرم کردن مناسب را انجام دهید.

طرح آزمون:

یک مسیر هشت ضلعی با استفاده از مخروط ها مشخص می شود (نمودار را ببینید). مسیر اساساً یک مربع 15 متر در 15 متر است که هر گوشه آن برای ایجاد یک منطقه چرخشی به طول 2.83 متر اصلاح شده است. چهار ضلع اصلی هشت ضلعی 11 متر طول دارند. مناطق گوشه از لزوم چرخش تند 90 درجه اجتناب می کنند.

حتما بخوانید!
بسکتبال با ویلچر

روش تست میدانی چندمرحله ای:

سرعت چرخش اولیه 6 کیلومتر در ساعت است که در مراحل یک دقیقه ای 0.37 کیلومتر در ساعت افزایش می یابد. یک بوق زمانی را نشان می دهد که سوژه باید در منطقه چرخش باشد. اگر آزمودنی نتواند در سه نوبت متوالی به منطقه چرخش برسد، آزمایش متوقف می شود.

تست MFT

امتیاز دهی:

امتیاز تعداد سطوح تمرینی است که قبل از اینکه شرکت کنندگان نتوانند با رکوردها هماهنگی داشته باشند به دست آمده است.

جمعیت هدف:

این یک تست آمادگی هوازی برای افراد روی صندلی چرخدار است.

مزایای تست MFT:

این تست مقرون به صرفه تر و انجام آن آسان تر از تست های تناسب اندام آزمایشگاهی جایگزین است که معمولاً برای آزمایش تناسب اندام کاربران ویلچر مورد نیاز است.

معایب تست میدانی چند مرحله ای:

مانند تست بیپ در حال اجرا، سطح تمرین و انگیزه می تواند بر امتیاز کسب شده تأثیر بگذارد و امتیازدهی می تواند ذهنی باشد. مهارت و تکنیک ویلچر نیز ممکن است بر سطح به دست آمده تأثیر بگذارد.

نظرات:

آزمودنی ها مجاز به استفاده از ویلچر شخصی خود هستند و در انتخاب جهت چرخش برای آزمون (در جهت عقربه های ساعت یا خلاف جهت عقربه های ساعت) آزادند.
همچنین امکان تست همزمان چهار آزمودنی در صورت انتخاب جهت چرخش یکسان برای آزمون وجود دارد.ضبط تست بیپ برای این تست از زمان بندی متفاوتی نسبت به تست بیپ استاندارد استفاده می کند

حتما بخوانید!
استعدادیابی تیراندازی با کمان

مرجع تست MFT:

مارک واندرتومن، مارک فرانکو، سدریک کولینه، سدریک لهانس، کلود لرمروت، ژان میشل کریلاارد، دانیل تیزن، آزمایش میدانی چند مرحله‌ای از کاربران ویلچر برای ارزیابی تناسب اندام و پیش‌بینی اوج مصرف اکسیژن، مجله تحقیقات و توسعه توانبخشی , Dec 2002, Volume:39 Issue:6 Page:685-692.

سایر مراجع تست تناسب اندام ویلچر:

Hartung GH، LaHy DA، Blaneq RJ. مقایسه پروتکل های تست ورزش تردمیل برای کاربران ویلچر. Eur J Appi Physiol Occup Physiol 1993؛ 66 (4): 362-65.
دیویس OM. ظرفیت ورزش افراد مبتلا به پاراپلژی Med Sci Sports Exerc 1993؛ 25 (4): 423-32.
Franklin BA، Swantek KI، Grais SL، Johnstone KS، Gordon S، Timmis GC. تخمین آزمایش میدانی حداکثر اکسیژن مصرفی در کاربران ویلچر. Arch Phys Med Rehabil 1990;71(8):574-78.
Vanlandewijck YC، Daly DJ، Theisen DM، ارزیابی تست میدانی عملکردهای بی هوازی هوازی و مهارت بسکتبال با ویلچر. Int J Sports Med 1990؛ 20 (8): 548-54.
Vinet A، Bernard PL، Poulain M، Varray A، Le Gallais D، Micallef JP، اعتبار سنجی آزمایش میدانی افزایشی برای ارزیابی مستقیم حداکثر جذب اکسیژن در ورزشکاران وابسته به ویلچر. نخاع 1996؛ 34 (5): 288- 93.
رودز ای سی، مک کنزی دی سی، کوتس کی دی، راجرز آر. آزمایش میدانی برای پیش‌بینی ظرفیت هوازی در مردان پاراپلژیک و کوادراپلژیک. Can J Appl Sport Sci 1981; 6 (4): 182-86.

منبع

, , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید