تست بوق تناسب اندام
  1. خانه
  2. تست تناسب اندام
  3. تست بیپ چیست ؟
تست تناسب اندام

تست بیپ چیست ؟

فهرست مطالب مهم تست بیپ چیست؟دستورالعمل های تست تناسب اندام چند مرحله ای 20 متر معروف به تست بیپتجهیزات مورد نیاز:پیش آزمون بیپ:روش تست بیپ:امتیاز دهی تست بیپ:جامعه هدف آزمون بیپ:اعتبار تست بیپ:قابلیت اطمینان:مزایای تست بیپ:معایب تست بیپ:عواملی که باید در نظر گرفته شوند: تست بیپ چیست؟ دستورالعمل های تست…
استعدادیابی استیدو
فدراسیون دو و میدانی ایران
فدراسیون اسکواش
فدراسیون بولینگ و بیلیارد

تست بیپ چیست؟

دستورالعمل های تست تناسب اندام چند مرحله ای 20 متر معروف به تست بیپ

تست تناسب اندام 20 متری (MSFT) یک تست آمادگی جسمانی هوازی حداکثری است که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین به عنوان تست دویدن شاتل 20 متر، تست بوق یا بیپ در میان نام های دیگر شناخته می شود.

تجهیزات مورد نیاز:

سطح صاف، بدون لغزش، مخروط های علامت گذاری، نوار اندازه گیری 20 متری، صدای تست بیپ، پخش کننده صوتی، برگه های ثبت.

پیش آزمون بیپ:

توضیح مراحل تست را برای آزمودنی  (بسیاری از فایل های صوتی تست بوق در ابتدای ضبط توضیحی دارند).

انجام غربالگری خطرات سلامتی و کسب رضایت آگاهانه. فرم ها را آماده کنید و اطلاعات اولیه مانند سن، قد، وزن بدن، جنسیت، شرایط آزمون (به ویژه آب و هوا و سطح دویدن) را ثبت کنید. مسیر را اندازه گیری و مشخص کنید. اطمینان حاصل کنید که سوژه ها به اندازه کافی گرم شده اند.

روش تست بیپ:

این آزمایش شامل دویدن مداوم بین دو خط به فاصله 20 متر از هم تا بیپ های ضبط شده است. به همین دلیل این آزمایش را اغلب تست “بیپ” یا “بلیپ” نیز می نامند. شرکت کنندگان پشت یکی از خطوط رو به خط دوم می ایستند و با دستور ضبط شروع به دویدن می کنند. سرعت در شروع بسیار پایین است. سوژه بین دو خط به دویدن ادامه می‌دهد و هنگامی که بوق‌های ضبط ‌شده سیگنال می‌دهند، می‌چرخد. پس از حدود یک دقیقه، صدایی نشان دهنده افزایش سرعت است و بوق ها به هم نزدیکتر می شوند.

حتما بخوانید!
تست خستگی دوی سرعت

این در هر دقیقه (سطح) ادامه می یابد. اگر قبل از به صدا درآمدن بوق به خط رسید، سوژه باید قبل از ادامه کار صبر کند تا صدای بوق به صدا درآید. اگر قبل از به صدا درآمدن بوق به خط نرسیده باشد، به سوژه هشدار داده می‌شود و باید به سمت خط ادامه دهد، سپس بچرخد و سعی کنید با دو بیپ دیگر به سرعت خود ادامه دهید. اولین بار که به سوژه نتواند به خط برسد (تا 2 متر) هشدار داده می شود و پس از اخطار دوم حذف می شود.

امتیاز دهی تست بیپ:

امتیاز ورزشکار سطح و تعداد شاتل ها (20 متر) است که قبل از اینکه نتوانند رکورد را حفظ کنند، به دست آورده اند. آخرین سطح تکمیل شده را ضبط کنید (الزاماً سطح متوقف نشده است). این جدول هنجارهای زیر بر اساس تجربه شخصی است، و با استفاده از نسخه استاندارد تست بوق استرالیا، ایده بسیار تقریبی از نمره سطح مورد انتظار بزرگسالان را به شما می دهد.

جدول دقیق تری از هنجارها برای تست بوق وجود دارد. این نمره سطح را می توان با استفاده از این ماشین حساب به نمره معادل VO 2max تبدیل کرد. همچنین ممکن است بخواهید برگه ضبط تست بوق را بررسی کنید.

اندازه های تست بوق

جامعه هدف آزمون بیپ:

این آزمون برای تیم‌های ورزشی و گروه‌های مدرسه مناسب است، اما برای جمعیت‌هایی که تست حداکثر ورزش در آنها منع مصرف دارد، مناسب نیست.

حتما بخوانید!
تست انعطاف پذیری شانه

اعتبار تست بیپ:

همبستگی با نمرات واقعی VO2max زیاد است (به برخی از این منابع مراجعه کنید). معادل امتیاز VO2max برای هر سطح بدست آمده منتشر شده است که می توان با استفاده از این ماشین حساب بیپ VO2max تعیین کرد.

قابلیت اطمینان:

قابلیت اطمینان تست بیپ به میزان دقیق اجرای آزمون و تمرین مجاز برای آزمودنی ها بستگی دارد. عوامل دیگری نیز وجود دارند که می توانند بر عملکرد تأثیر بگذارند که در صورت امکان باید کنترل شوند. نکته زیر را ببینید.

مزایای تست بیپ:

گروه های بزرگ می توانند این آزمایش را به صورت یکجا با حداقل هزینه انجام دهند. همچنین، آزمون برخلاف بسیاری از تست‌های ظرفیت استقامتی، به حداکثر تلاش ادامه می‌دهد.

معایب تست بیپ:

سطح تمرین و انگیزه می تواند بر امتیاز کسب شده تأثیر بگذارد و امتیازدهی می تواند ذهنی باشد. از آنجایی که آزمایش اغلب در خارج از خانه انجام می شود، شرایط محیطی می تواند بر نتایج تأثیر بگذارد.

نظرات:

برای افزایش قابلیت اطمینان، می توانید دستورالعمل های ثابتی را قبل از آزمون ارائه دهید و همان تشویق را ارائه دهید و همان سخت گیری را برای زمان اتمام آزمون اعمال کنید.

عواملی که باید در نظر گرفته شوند:

اگرچه تست بیپ در درجه اول یک تست تناسب اندام برای سیستم انرژی هوازی است، اما طیف وسیعی از عوامل دیگر وجود دارد که می تواند بر عملکرد در تست تأثیر بگذارد و باید در نظر گرفته شود. این موارد عبارتند از: راندمان دویدن و تکنیک چرخش، ظرفیت بی هوازی، انگیزه و پویایی اجتماعی، مهارت های حرکتی و توانایی شناختی (به ویژه در کودکان)، تفاوت های محیطی، لباس و سطوح دویدن، آشنایی و دستورالعمل های تست، هدف و زمینه آزمون.

حتما بخوانید!
تست تعادل پرتو

ملاحظات دیگر:

این تست با نام‌های زیادی انجام می‌شود، اگرچه باید مراقب باشید زیرا نام‌های مختلف نیز ممکن است نشان‌دهنده این باشد که اینها نسخه‌های متفاوتی از آزمون هستند. بنابراین هنگام مقایسه نتایج یا مقایسه با هنجارها باید محتاط باشید.
این آزمون یک آزمون حداکثری است که نیاز به سطح مناسبی از آمادگی جسمانی دارد. برای ورزشکاران تفریحی یا افرادی که مشکلات سلامتی، آسیب دیدگی یا سطح آمادگی جسمانی پایینی دارند توصیه نمی شود.
یکی از راه‌های اطمینان از اینکه همه ورزشکاران خود را در آزمون تحت فشار قرار می‌دهند، پوشیدن دستگاه سنجش ضربان قلب است. سپس می‌توانید حداکثر ضربان قلب آن‌ها را در طول آزمایش با حداکثر پیش‌بینی‌شده یا اندازه‌گیری شده‌شان مقایسه کنید تا تعیین کنید که آیا آنها «بیشینه شده‌اند».

منبع

, , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید