استعدادیابی ورزشی
  1. خانه
  2. استعدادیابی
  3. روش های استعدادیابی ورزشی
استعدادیابی

روش های استعدادیابی ورزشی

فهرست مطالب مهم روش های استعدادیابی ورزشینقش استعداد افراد در موفقیت در رشته های ورزشیاهمیت استعدادیابی ورزشیسن مناسب استعدادیابی ورزشیانواع روش های استعدادیابیروش سیستماتیک:روش مبتنی بر افراد:شاخص های مهم در استعدادیابی ورزشیروش استعدادیابی ورزشیخلاصه مطلب : روش های استعدادیابی ورزشی نقش استعداد افراد در موفقیت در رشته های ورزشی امروزه…
استعدادیابی استیدو
فدراسیون دو و میدانی ایران
فدراسیون اسکواش
فدراسیون بولینگ و بیلیارد

روش های استعدادیابی ورزشی

نقش استعداد افراد در موفقیت در رشته های ورزشی

امروزه افراد زیادی در رشته های مختلف ورزشی فعالیت می کنند، فعالیت این افراد همیشه با موفقیت همراه نبوده است. مهم ترین دلیل این عدم موفقیت، انجام ندادن تست استعدادیابی ورزشی و فعالیت کردن در حوزه غیر مناسب می باشد.

هر فردی باید در مسیر صحیح قرار گیرد تا بتواند موفقیت زیادی را تجربه کند. البته تلاش فردی در رسیدن به این موفقیت بسیار مهم است اما نباید نقش استعداد افراد را در این زمینه نادیده گرفت. به اعتقاد برخی از دانشمندان و روانشناسان، مغز انسان دارای بخش های مختلفی است و هر فردی ممکن است در برخی از این بخش ها بسیار قوی تر باشد.

یکی از این دانشمندان آقای هالند است که معتقد است استعداد ورزشی در برخی از افراد بیشتر است. البته این استعداد جنبه های مختلفی دارد و به صورت های مختلفی ممکن است خود را نشان دهد. استعدادیابی به افراد کمک می کند تا سریع تر بتوانند مسیر صحیح خود را در دنیای ورزش بیابند.

در این صورت احتمال موفقیت آن ها بیشتر خواهد بود تصور کنید که یک فرد مستعد در رشته دو ماراتن در حال اتلاف وقت خود در ورزش بسکتبال باشد، آیا این فرد می تواند موفقیت چندانی کسب کند؟ 

روشهای استعدادیابی ورزشی

اهمیت استعدادیابی ورزشی

امروزه استعدادیابی ورزشی به افراد کمک کرده است تا آن ها مسیر صحیح و واقعی زندگی خود را بیابند. ممکن است اصلا فردی در هیچ یک از رشته های ورزشی استعداد خارق العاده ای نداشته باشد. این فرد با قبول کردن واقعیت و تلاش بیشتر در حوزه یکی از ورزش های مورد علاقه خود ممکن است موفقیت های زیادی را کسب کند.

حتما بخوانید!
روند استعدادیابی حرفه ای

پس میتوان نتیجه گرفت که استعدادیابی ورزشی برای همه افراد مفید است و کمک زیادی به آن ها خواهد کرد. 

سن مناسب استعدادیابی ورزشی

برخی از متخصصان عقیده دارند که سن مناسب جهت استعدادیابی ورزشی در حدود 8 سال است. البته سن های پایین تر از این میزان نیز برای این کار پیشنهاد شده است. برای مثال برخی معتقد هستند که باید برای ورزش هایی مثل ژیمناستیک از سن 6 سال استعدادیابی را آغاز کرد.

در همین راستا عده دیگری از کارشناسان ورزشی عقیده دارند که برای سایر ورزش ها حتی از سن 12 یا 13 سالگی نیز میتوان استعداد کودکان و نوجوانان را کشف کرد. بررسی این موضوع قدری سخت و دشوار است و بهتر است مناسب ترین سن یعنی سنین کودکی را برای انجام این تست انتخاب کرد.

در این صورت کودکان فرصت بیشتری برای پیشرفت خواهند داشت. برخی از افراد پس از آگاهی از این موضوع به طور کامل ناامید شده و قید ورزش مورد علاقه خود را می زنند. به هیچ عنوان نباید این مسیر توسط این افراد انتخاب شود، زیرا سخت ترین موانع نیز با تلاش نیز از مسیر برداشته خواهند شد. بالارفتن سن و کاهش قدرت بدنی نمی تواند دلیل خوبی برای نرسیدن به آرزوهای شما باشد. 

استعداد یابی ورزشی

انواع روش های استعدادیابی

استعدادیابی ورزشی به دو روش متفاوت انجام می شود: 

روش سیستماتیک:

بیشتر مراکز مخصوص استعدادیابی برای کشف پدیده های ورزشی از این روش بهره می برند. در این روش این موسسات برای یافتن افراد مستعد از ابزارهایی مثل آزمون ها و تست های مخصوص ورزشی استفاده می کنند. پس از کشف افراد مستعد و آموزش آن ها، موسسات این افراد را به باشگاه ها و تیم های ورزشی معرفی می کنند. 

حتما بخوانید!
استعدادیابی بدمینتون

روش مبتنی بر افراد:

این روش در کشوری مثل ایران رواج بیشتری دارد. در برخی از موارد مربیان و کارشناسان ورزشی برای یافتن افراد مستعد در ورزشگاه ها و تیم های باشگاهی به این مکان ها مراجعه می کنند. تعداد زیادی از چهره های ورزشی امروز ما توسط این روش به دنیای ورزش وارد شده اند. 

شاخص های مهم در استعدادیابی ورزشی

ابتدایی ترین شاخص در استعدادیابی ورزشی، متناسب بودن فیزیک بدنی فرد با ورزش مورد نظر است. برای مثال یک فرد بسیار لاغر نمی تواند در رشته بدنسازی موفقیت چندانی کسب کند. 

شاخص بعدی بررسی علاقه فرد به رشته های ورزشی است. یک اصل کلی رواشناسی بیان می کند که افراد به سمت رشته ها و فعالیت هایی که در آن ها استعداد دارند، گرایش پیدا می کنند.  مثلا در بیشتر مواقع فردی که به رشته بسکتبال علاقه دارد، استعداد بسیار خوبی در این رشته از خود نشان می دهد. 

لازم است که برای رسیدن به یک رشته مناسب، افراد رشته های مختلف را به طور دقیقی بررسی نمایند. این کار در مسیر استعدادیابی می تواند بسیار کمک کننده باشد. 

روش های استعدادیابی ورزشی

تحقیق کردن در مورد رشته های مختلف، در نهایت دید بسیار خوبی از رشته های ورزشی به یک ورزشکار حرفه ای می دهد. این مورد در آینده برای یک ورزشکار حرفه ای بسیار راهگشا است. 

مربیان و ورزشکاران حرفه ای می توانند به تازه کاران برای انجام بهتر تست استعدادیابی کمک کنند. در این مسیر ورزشکاران با حضور در سالن های ورزشی و تیم های مختلف می توانند استعدادهای فوق العاده ورزشی را بیابند. 

حتما بخوانید!
استعدادیابی ورزشی در عصر حاضر

روش استعدادیابی ورزشی

مهم ترین سوال در مورد استعدادیابی ورزشی این است که این تست چگونه انجام می شود؟ آیا نوع این تست برای رشته های مختلف ورزشی متفاوت است؟ 

برای این کار در برخی رشته ها امتحان های تئوری از افراد گرفته می شود، نمرات شرکت کنندگان مقایسه شده و افراد دارای بالاترین نمرات انتخاب می شوند. در کنار این روش برای برخی رشته ها از آزمون های عملی و مسابقات مختلف استفاده می کنند. استعدادیابی ورزشی در برخی موارد در قالب مسابقه انجام می شود. برندگان مسابقات برای راه یابی به تیم ها آموزش داده می شوند. 

روش های استعدادیابی ورزشی

انجام تست های مخصوص ورزشی و بررسی فیزیک افراد نیز از دیگر روش های قدیمی استعدادیابی ورزشی است. 

در روش های جدیدتر برای این کار از دستگاه های مخصوصی برای مطالعه ذهن افراد و بررسی ژنتیکی استعدادهای او استفاده می شود. البته این روش بیشتر در کشورهای پیشرفته انجام می پذیرد. این روش از جالب ترین روش های استعدادیابی است. دانشمندان و روانشناسان تا به امروز تحقیقات خود را در این مورد کامل نکرده اند.

این روش بیشتر در قالب های آزمایشی و مطالعاتی بر روی تعدادی از کودکان و نوجوانان انجام پذیرفته است. نتایج این آزمایشات بسیار امیدوار کننده بوده و تا حد زیادی با موفقیت همراه بوده است. 

خلاصه مطلب :

بزرگ ترین معضل امروز جامعه ورزشی، استفاده نکردن از افراد با توانایی های خاص در مکان مناسب است. اگر از هر فردی در رشته ای که در آن مستعد است استفاده شود، یکی از مهم ترین مشکلات جامعه ورزشی برطرف می شود. استعدادیابی ورزشی می تواند این موضوع را تا حد زیادی حل کند. 

, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید