بسکتبال با ویلچر
  1. خانه
  2. استعدادیابی معلولین
  3. بسکتبال با ویلچر
استعدادیابی معلولین

بسکتبال با ویلچر

فهرست مطالب مهم بسکتبال با ویلچرورزش های مشابه بسکتبال با ویلچر بسکتبال با ویلچر بسکتبال با ویلچر اساساً بسکتبال معمولی است که هنگام نشستن روی ویلچر بازی می شود. این ورزش بیشتر توسط افراد معلول انجام می شود و بسکتبال با ویلچر یکی از ورزش های اصلی معلولین است که…
استعدادیابی استیدو
فدراسیون دو و میدانی ایران
فدراسیون اسکواش
فدراسیون بولینگ و بیلیارد

بسکتبال با ویلچر

بسکتبال با ویلچر اساساً بسکتبال معمولی است که هنگام نشستن روی ویلچر بازی می شود. این ورزش بیشتر توسط افراد معلول انجام می شود و بسکتبال با ویلچر یکی از ورزش های اصلی معلولین است که انجام می شود. بازی به دهه 1940 برمی گردد.

این ورزش توسط فدراسیون بین المللی بسکتبال با ویلچر کنترل می شود. فیبا در واقع این ورزش را به رسمیت شناخته است. مسابقات مختلفی در سراسر جهان برای این ورزش برگزار می شود که از جمله آنها می توان به بازی های پارالمپیک اشاره کرد. مسابقات جهانی بسکتبال با ویلچر معمولاً هر دو سال یک بار بین بازی های پارالمپیک برگزار می شود.

بسکتبال با ویلچر

قوانین و امتیازدهی در بسکتبال با ویلچر اساساً مانند بسکتبال معمولی است، به جز چند استثنا. برای سفر، زمانی اتفاق می افتد که بازیکنان پس از دریافت یا دریبل کردن توپ، بیش از دو بار چرخ ها را لمس کنند. قبل از لمس مجدد چرخ، بازیکن باید توپ را پاس داده یا شوت کند.

طبقه بندی هایی در مقیاس 1 تا 4.5 برای همه تیم ها برای ارزیابی توانایی های عملکردی یک بازیکن وجود دارد. هر تیم ممکن است حداکثر 14 امتیاز داشته باشد. حداقل معلولان 4.5 هستند، همچنین ورزشکاران غیر معلول. بالاترین درجه ناتوانی 1.0 است. ورزشکاران غیر معلول ممکن است به صورت محلی بازی کنند، اما نمی توانند در مسابقات بین المللی بازی کنند.

حتما بخوانید!
راگبی با ویلچر

ورزش های مشابه بسکتبال با ویلچر

  • بسکتبال – بازیکنان سعی می کنند توپ را از حلقه در زمین حریف شلیک کنند و توپ را با پرتاب و دریبل حرکت دهند.
  • بسکتبال ناشنوایان – بسکتبالی که توسط افراد ناشنوا بازی می شود. بازیکنان از زبان اشاره برای برقراری ارتباط با یکدیگر از جمله داوران استفاده می کنند.
  • بسکتبال تک چرخ – نسخه ای از بسکتبال با همه رقبای تک چرخ. این ورزش از بسکتبال منظم در زمین بسکتبال معمولی با قوانین مشابه استفاده می کند.
  • تنیس روی صندلی چرخدار – نسخه ای از تنیس روی چمن برای کسانی که دارای ناتوانی های پایین تنه هستند.
  • لیگ راگبی با ویلچر — نسخه ای از فوتبال لیگ راگبی اما با استفاده از ویلچر بازی می شود
  • راگبی با ویلچر — یک ورزش تیمی کامل با تماس داخل سالن که برای بازیکنان دارای معلولیت انجام می شود.
  • AFL Wheelchair — نسخه ویلچری از کد فوتبال از استرالیا که بین دو تیم پنج نفره بازی می شود.

, , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید