اندازه گیری ترکیب بدن
  1. خانه
  2. ترکیب بدن
  3. درباره اندازه گیری ترکیب بدن
ترکیب بدن

درباره اندازه گیری ترکیب بدن

فهرست مطالب مهم درباره اندازه گیری ترکیب بدن یا بادی کامپوزیشنترکیب عمومی بدناندازه گیری چربی بدناندازه گیری توده عضلانی درباره اندازه گیری ترکیب بدن یا بادی کامپوزیشن ترکیب بدن در درجه اول به توزیع ماهیچه و چربی در بدن اشاره دارد و اندازه گیری آن نقش مهمی در ورزش و…
استعدادیابی استیدو
فدراسیون دو و میدانی ایران
فدراسیون اسکواش
فدراسیون بولینگ و بیلیارد

درباره اندازه گیری ترکیب بدن یا بادی کامپوزیشن

ترکیب بدن در درجه اول به توزیع ماهیچه و چربی در بدن اشاره دارد و اندازه گیری آن نقش مهمی در ورزش و سلامت دارد. چربی اضافی بدن ممکن است منجر به چاقی شود و خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها را افزایش دهد. در ورزش، چربی اضافی مانع عملکرد می شود، زیرا به تولید نیروی عضلانی کمک نمی کند، و این وزن اضافی است که برای حرکت به انرژی نیاز دارد.

ترکیب بدن اغلب به عنوان یک سیستم دو محفظه نشان داده می شود. وزن بدون چربی بدن و وزن چربی. سپس وزن چربی به عنوان درصدی از وزن کل بدن بیان می شود، که در آن درصد چربی بدن = (وزن چربی / وزن کل بدن) x 100 است.

از هر روشی که برای اندازه‌ گیری ترکیب بدن استفاده می‌کنید، به آنچه می‌خواهید به دست آورید، سطح دقت مورد نظر، بودجه و زمان اختصاص داده شده بستگی دارد.

اندازه گیری ترکیب بدن

ترکیب عمومی بدن

چند روش کلی برای تخمین اندازه و ترکیب بدن وجود دارد. این تست ها بر اساس ابعاد بدن مانند شاخص توده بدنی (BMI) و شاخص پوندرال است که از معیارهای قد و وزن استفاده می کند. نسبت دور کمر به باسن فقط از اندازه گیری دور استفاده می کند. این روش ها معمولاً برای مطالعات جمعیتی در مقیاس بزرگ یا زمانی که یک اندازه گیری سریع و ساده مورد نیاز است استفاده می شود.

حتما بخوانید!
بیومکانیک و فیزیک ورزش

اندازه گیری چربی بدن

روش‌های مختلفی برای اندازه‌گیری ترکیب بدن وجود دارد و از نظر دقت، سهولت اندازه‌گیری و هزینه متفاوت هستند. صفحه تست های ترکیب بدن طیف کاملی از روش ها را فهرست می کند.

فرمول هایی با استفاده از اندازه گیری چین خوردگی پوست و یک روش ساده تر با استفاده از فرمول های مبتنی بر اندازه گیری دور وجود دارد. معادله Yuhasz و Parillo از معیارهای چین خوردگی پوست برای تخمین درصد چربی بدن استفاده می کند، در حالی که فرمول جکسون و پولاک، اسلون و دورنین و وومرسلی نیز از اندازه گیری های چین خوردگی پوست مختلفی برای معادلات برای تخمین چگالی بدن استفاده می کند که می تواند با استفاده از معادله سیری به درصد چربی بدن تبدیل شود.

چگالی بدن را می توان با استفاده از روش توزین زیر آب و روش پلتیسموگرافی جابجایی هوای کل بدن (BodPod) تخمین زد.

تجهیزات پیچیده تری دیگری برای اندازه گیری سطح چربی بدن وجود دارد، مانند امپدانس بیوالکتریک و جذب سنجی اشعه ایکس با انرژی دوگانه (DEXA).

همچنین می توان سطح چربی بدن را با استفاده از مقایسه با تصاویر تخمین زد.

اندازه گیری توده عضلانی

همیشه این چربی بدن نیست که مورد توجه است. روش های مختلفی برای اندازه گیری میزان توده عضلانی یا بافت بدون چربی بدن وجود دارد. یک معادله ساده برای تخمین توده عضلانی بدن وجود دارد. همچنین روش هایی وجود دارند که به تجهیزات پیچیده و گران قیمت نیاز دارند و به طور معمول برای اکثر افراد در دسترس نیستند. چنین روش هایی شامل اسکن DEXA، CAT و MRI برای اندازه گیری دقیق ترکیب بافت بدن و TBK است که می تواند به طور دقیق کل توده سلولی بدن را تعیین کند.

حتما بخوانید!
تست پرتاب به دیوار با دست

منبع

, , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید