نوشیدنی های ورزشی
  1. خانه
  2. تغذیه ورزشی
  3. آیا باید “نوشیدنی های ورزشی” بنوشیم؟
تغذیه ورزشی

آیا باید “نوشیدنی های ورزشی” بنوشیم؟

فهرست مطالب مهم آیا باید “نوشیدنی های ورزشی” بنوشیم؟اهمیت آبهیدراته نگه داشتنبه تونیک نیاز دارید؟هیپوتونیکایزوتونیکهایپرتونیک آیا باید “نوشیدنی های ورزشی” بنوشیم؟ توسط متخصص تغذیه ورزشی کلر وود برای افرادی که ورزش می کنند، جایگزینی مایعات از دست رفته در اثر تعریق برای جلوگیری از کم آبی بدن بسیار مهم است.…
استعدادیابی استیدو
فدراسیون دو و میدانی ایران
فدراسیون اسکواش
فدراسیون بولینگ و بیلیارد

آیا باید “نوشیدنی های ورزشی” بنوشیم؟

توسط متخصص تغذیه ورزشی کلر وود

برای افرادی که ورزش می کنند، جایگزینی مایعات از دست رفته در اثر تعریق برای جلوگیری از کم آبی بدن بسیار مهم است. نوشیدنی های ورزشی زیادی وجود دارد، بنابراین چگونه می دانید چه چیزی برای شما مناسب است.

اهمیت آب

در حین ورزش، به ویژه در گرما، ممکن است تعریق شدید رخ دهد، بنابراین منجر به از دست رفتن مایعات و الکترولیت های بدن می شود. مقدار مایع از دست رفته نه تنها به دمای محیط بلکه به رطوبت نیز بستگی دارد. اگرچه برخی از الکترولیت ها در عرق از بین می روند، به ویژه سدیم و کلرید، نسبت بسیار بیشتری آب از دست می رود. بنابراین جایگزینی آب بسیار مهمتر از جایگزینی الکترولیت ها است.

از دست دادن مایعات بدن در صورت عدم جایگزینی به طور بالقوه منجر به مشکلات سلامتی می شود. برخی از نوشیدنی های ورزشی به شکل پودر هستند و به شما امکان می‌دهند تا به هر غلظتی که می‌خواهید آن‌ها را درست کنید. برای اینها، اگر از مخلوط های توصیه شده پیروی شود، معمولاً نوشیدنی ها بیش از حد غلیظ می شوند. سیال جایگزین ایده آل بیشتر از آب تشکیل شده است.

نوشیدنی ورزشی

هیدراته نگه داشتن

برای حفظ هیدراتاسیون مناسب، مهم است که مایع را جایگزین کنید زیرا از بین می رود. اگر یک مسابقه یا فعالیت تمرینی در گرما قرار است برای مدت طولانی ادامه داشته باشد، سعی کنید راهی برای جایگزینی مایعات در حین تمرین (هر 15 تا 20 دقیقه) پیدا کنید. اگر این امکان وجود ندارد، باید سعی کنید قبل از ورزش به خوبی هیدراته شوید (یک دو لیوان آب 15-20 دقیقه قبل از ورزش)، و مایعات را در اسرع وقت پس از ورزش جایگزین کنید. دمای مایع باید خنک باشد نه گرم، زیرا این امر باعث حرکت سریعتر مایع از معده و در نتیجه آبرسانی سریعتر می شود.

حتما بخوانید!
تمرین پلانک

به تونیک نیاز دارید؟

با خواندن برچسب بسیاری از نوشیدنی های ورزشی با اصطلاحات هیپوتونیک، ایزوتونیک یا هیپرتونیک مواجه می شوید. هر کدام از اینها مزایای خود را دارند و باید تفاوت بین آنها را درک کنید.

هیپوتونیک

Hypo یعنی کمتر. یک نوشیدنی هیپوتونیک رقیق‌تر از مایعات بدن شما است (یعنی ذرات کمتری مانند قندها و الکترولیت‌ها وجود دارد)، به این معنی که نوشیدنی سریع‌تر از خود آب ساده جذب می‌شود.

ایزوتونیک

ایزوتونیک به این معنی است که مایع در همان غلظت (یعنی همان تعداد ذرات در حجم) مایعات بدن شما است – بنابراین به سرعت یا سریعتر از آب جذب می شود. چنین مایعاتی یک سازش ایده آل بین آبرسانی مجدد و سوخت گیری ایجاد می کنند.

هایپرتونیک

Hyper به معنای بزرگتر از. نوشیدنی های هیپرتونیک (به عنوان مثال کولا، لیموناد یا آب میوه) غلیظ تر از مایعات بدن هستند و کندتر از آب ساده جذب می شوند. نوشیدنی های هیپرتونیک سرعت تخلیه معده را کاهش می دهد و بنابراین سرعت جایگزینی مایعات را کاهش می دهد. اینها نوشیدنی های پس از ورزش بهتری هستند که دوز بالاتری از انرژی را با مایعات ارائه می دهند.

منبع

, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید