استعدادیابی
  1. خانه
  2. استعدادیابی
  3. استعدادیابی کودکان و نوجوانان
استعدادیابی

استعدادیابی کودکان و نوجوانان

فهرست مطالب مهم استعدادیابی کودکان و نوجواناناستعدادیابیاستعدادیابی در مدیریتاستعدادیابی در تربیت بدنی  و تیم های ورزشی نگرانی از استعدادیابیمزایا و فواید استعدادیابیخلاصه محتوا: استعدادیابی کودکان و نوجوانان استعدادیابی همان روان سنجی و استعداد سنجی یا  توان سنجی است. در واقع به عملکرد موفق افراد گفته می شود و با علاقه مندی…
استعدادیابی استیدو
فدراسیون دو و میدانی ایران
فدراسیون اسکواش
فدراسیون بولینگ و بیلیارد

استعدادیابی کودکان و نوجوانان

استعدادیابی همان روان سنجی و استعداد سنجی یا  توان سنجی است. در واقع به عملکرد موفق افراد گفته می شود و با علاقه مندی در تحصیلات متفاوت است. استعدادیابی روش های متنوعی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

استعدادیابی

استعدادیابی امری مهم و دلیل منطقی و کاملا علمی برای پیشرفت کودک و نوجوان است.

استعدادیابی نتیجه تحقیق و تجربیات روانشناسی و تربیت بدنی است.

امروزه تربیت فرزندان کاری تخصصی است و از مسیر سنتی خارج شده است. سواد و تربیت فرزندان موضوعی مهم جهت مسیر پیشرفت یک جامعه است. استعدادیابی یکی از عوامل مهار انحراف فرزندان محسوب می شود. کارشناسان روانشناسی و تربیت بدنی، استعدادیابی را یکی از عوامل شناخت موفقیت فرزند در زمینه توانمندی فیزیکی کودکان و نوجوانان می دانند. 

شاید فرزند شما در رشته فوتبال نتواند ستاره باشد، این در حالی است که شاید او به فوتبال هم علاقه مند باشد، اما هر چه تمرین و سعی و تلاش کند او در فوتبال موفق نخواهد شد.

اما اگر در رشته کشتی وارد شود، در حالی که علاقه مند هم نباشد ممکن است ستاره شود و حتی در مسابقات بین المللی مدال طلا کسب کند. 

استعدادیابی کودکان

شناخت استعدادیابی یکی از اصول تربیت فرزندان و آشنایی و اطلاع از شناخت کیفی و فیزیکی فرزند است. یافتن استعدادیابی یکی از روش های فنی و حرفه ای در شناخت کودکان و نوجوانان است. اما اگر شما از استعداد فرزند خود بی خبر باشید، تربیت و پیشرفت فرزند بسیار سخت خواهد شد و مسیر تربیت و پیشرفت او یا منحرف یا کند می شود.

حتما بخوانید!
مراحل استعدادیابی حرکتی

جهت تحصیلات کودکان و نوجوانان ممکن است فرزند شما مثلا در رشته ریاضی استعدادی نداشته باشد اما در رشته علوم تجربی شاهد پیشرفت و موفقیت  او باشید. 

استعدادیابی در مدیریت

استعدادیابی در مدیریت از اهم موضوعات مدیریتی است. شما به عنوان یک مدیر باید بدانید که کارمندان خود را در کجا و در چه کاری منتصب کنید. از اصول مدیریتی این است که استعداد کارمندان و کارگران خود را بشناسید. آنچه که در مدیریت، شما را موفق می کند استعدادیابی کارمندان و کارگران حوزه مدیریتی خودتان است.

قطعا علاقه نمی تواند باعث چیدمان کارمندان و یا کارگران باشد . تحصیلات و تخصص، بخشی از چیدمان و تقسیم مهره های شما است. چیزی که شما را در مدیریت موفق می کند، توانمندی در عملکرد آنان در بخش ها و حوزه های مختلف است.

از راه کسب استعداد می توانید توانمندی نیروهای خود در انجام کار بشناسید. استعداد کارگران یا کارمندان و یافتن استعداد آنان در حرکات فیزیکی و جسمی آنان شناخته می شود. ممکن است افرادی دارای تخصص آن کار  باشند اما توان انجام آن از دستشان خارج است، یعنی عدم استعداد آنان در انجام کار نمایان می شود.

استعدادیابی نوجوانان

ایجاد محیط مناسب برای کارکنان و کارمندان بدون استعدادیابی آنان ممکن نیست. شما به عنوان یک مدیر  و از راه استعدادیابی باید بتوانید انسجام و راه تقویت روحیه و خلاقیت زیر دستان را پیدا کرده و محیط گرم و صمیمی را به جای اختلافات و درگیری بین آنان تغییر دهید و شرکت یا پروژه را متحول نمائید.

استعدادیابی در تربیت بدنی  و تیم های ورزشی 

کسب استعداد یکی از پر اهمیت ترین موضوعات در تربیت بدنی و انتخاب ورزشکاران است. بسیاری از ورزشکاران اول وارد رشته های ورزشی متنوعی شده و وضعیت فیزیکی بدن خود را تست می کنند، استعداد خود را پیدا کرده و وارد رشته ورزشی با تحمل حرکات فیزیکی خود می شوند.

حتما بخوانید!
تغذیه اختصاصی ورزشی

ممکن است فردی در رشته وزنه برداری موفق نباشد، اما وقتی وارد رشته بدنسازی می شود استعداد خود را می یابد. ورزش بدنسازی مادر حرکات تمام رشته های ورزشی به حساب می آید و با بدنسازی استعدادهای ورزشی پدیدار می شود. ورزش بدنسازی عامل ساختاری ورزش های دیگر به حساب می آید.

نقش حرکات بدنسازی و نرمش ها باعث تقویت جسمی بدن می شود. همچنان که ورزش استعدادیابی دارد در موضوعات مختلف نیز استعداد در وجود انسان پدیدار می شود.

بعضی از استعداد ها دیر یا زود خود را نشان می دهند چون ممکن است استعداد فرد الف در دو ماه نمایان شود اما فرد ب شش ماه طول بکشد و نیاز به تمرینات و حرکات ورزشی بیشتری داشته باشد. اما فرد ب ممکن است حرکات ورزشی او موفق تر از الف نمایان شود امکان دارد بعد از دو سال استعداد فرد ب چشمگیر  و از همه موفق تر باشد.

استعدادیابی کودکان و نوجوانان

نگرانی از استعدادیابی

نگرانی از استعدادیابی موضوعی عادی و طبیعی است. ترس از بروز استعداد که چگونه و کی و در چه موردی نمایان می شود، موضوعی است که همه افراد با آن روبرو خواهند شد. گاهی استرس زودگذر و خفیف لازم و ضروری است و باعث یک محرک برای موفقیت خواهد شد. 

مثال: اگر فردی با چوب دستی بسیار کند پیاده روی کند و مدام بگوید من علیل و خسته هستم و به این دلیل کند حرکت می کنم، اما وقتی یک شیر یا پلنگ را از دور ببیند چنان حرکات و پیاده روی خود را سریع و فوری می کند تا طعمه پلنگ یا شیر نشود. استرس در زندگی گاهی نیاز و ضروری است و باعث پیشرفت می شود. استرس ضعیف باعث نمایان شدن استعداد می شود مسابقات ورزشی به اهمیت دادن نیاز دارند.

حتما بخوانید!
استعدادیابی هنرهای رزمی

استعدادیابی ورزشی

بی تفاوتی در مسابقات ورزشی از اینکه برای من مهم نیست که چه کسی برنده شود هیچگاه متناسب با مسابقات ورزشی نیست. اما اهمیت دادن به برتری و سعی و تلاش در رسیدن به این هدف و شرکت در تمرینات ورزشی و اهمیت دادن به مسابقات خود یک نوع استعدادیابی است و باعث موفقیت می شود. ایجاد تمرینات ورزشی صاحب بیشترین عناوین پهلوانی و قهرمانی می گردد. 

مزایا و فواید استعدادیابی

انسان ها از یک طرف شبیه هم  و از طرفی دیگر  کاملا متفاوت هستند. در توانمندی انسان ها نیز که توسط یک آفریننده ساخته شده اند، بسیار متفاوت می باشند. در زندگی پیامبران نیز و گذشتگان نیز نمایان است که حضرت موسی به خداوند گفت: برادر من هارون در سخنوری از من بهتر است. باید به اندازه توان از دیگران عملکرد بخواهیم و مقایسه نیز کاملا غلط است. زیرا توانایی انسان ها کاملا متفاوت است.

شما به عنوان یک مدیر باید به اندازه توان زیر دستان از آنها انتظار داشته باشید. اگر شما پدر و مادر هستید باید به اندازه توان و استعداد فرزند، از او درس و کار و ورزش بخواهید.

 

البته استعداد های افراد در موضوعات مختلف متفاوت است، ممکن است فرزند شما در تاریخ موفق نباشد اما در جغرافیا بسیار برتر باشد.

خلاصه محتوا:

استعدادیابی در واقع به عملکرد موفق افراد گفته می شود و با علاقه مندی در تحصیلات متفاوت است. استعدادیابی روش های متنوعی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. یافتن استعدادیابی یکی از روش های فنی و حرفه ای در شناخت کودکان و نوجوانان است. اما اگر شما از استعداد فرزند خود بی خبر باشید، تربیت و پیشرفت فرزند بسیار سخت خواهد شد.

, , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید